„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Aktualności

Wpisy z okresu: "sierpień 2019"×

Wpisy w kategorii: "Aktualności "×

hgdjyagfy

Pierwszy ryś w Nadleśnictwie Drawsko

Jest to pierwszy ryś na tych terenach! Rysica została wypuszczona, jak na razie, do zagrody adaptacyjnej, w której zostanie poddana treningowi "zdziczenia". Mamy nadzieję, że nie potrwa to długo, rysica wykazuje cechy niezbędne do przeżycia, jak płochliwość i nie za bardzo przepada za ludzkim towarzystwem ( a to oznacza, ze będzie nas unikać, co jest szalenie istotne do przeżycia dla tych kotów). Przed wypuszczeniem Mira, bo tak nazywała się kotka, otrzymała obrożę telemetryczną, dzięki której możemy na bieżąco śledzić poczynania zwierzęcia. Trzymajcie za nią kciuki :)

Czytaj dalej
634a2262

Czy wiesz, że...

Jak co miesiąc, przygotowaliśmy dla Państwa garść ciekawostek o rysiu:

O aktywności rysi w ciągu dnia.

Rysie, jak większość kotów, najczęściej są aktywne w nocy. W ciągu dnia wypoczywają w swoich kryjówkach. Najczęściej są to niedostępne miejsca, między leśną gęstwiną, niewidoczne dla obcych oczu. Nocą wędrują poszukując ofiary do zjedzenia. Drapieżniki polują aktywnie, w trakcie przemieszczania się po rewirze. Warunki atmosferyczne nie mają istotnego wpływu na aktywność w ciągu dnia.

Czytaj dalej

Odnaleziono martwego rysia

Niestety, w dniu wczorajszym (5.08.2019) ok. godz. 10 otrzymaliśmy zgłoszenie od Nadleśnictwa Dobrzany, że w sobotę (3.08) odnaleziono, w okolicach Chociwla na torach kolejowych, martwego rysia. Zwierzę odnaleźli członkowie Stowarzyszenia „Batalion”. W dniu 5.08 około godziny 12 odbyła się wizja lokalna z udziałem policji. Rysia przekazano do przeprowadzenia sekcji, która odbyła się około godz. 18.00. Wyniki zostaną opisane w specjalnym protokole, na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że ryś nie padł z powodu choroby, natomiast wiele innych zmian wskazuje, że śmierć nie była naturalna. Na obecnym etapie nie jesteśmy w stanie podać jednoznacznie przyczyny zgonu- ciało rysia odnaleziono w stanie zaawansowanego rozkładu. Dalsze badania trwają.

Czytaj dalej