„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Aktualności

Wpisy z okresu: "kwiecień 2020"×

Wpisy w kategorii: "Aktualności "×

cleo-simba

RODZINNY PORTRET

Nie lada wyzwaniem jest spotkać rysia w lesie, a co dopiero sfotografować go. Pan Zbigniew Mazurek miał szczęście spotkać podczas spaceru całą kocią rodzinkę! 

Czytaj dalej
img_7094

PODRÓŻNIK PAKO

Populacja rysi zorganizowana jest w sposób terytorialny. Oznacza to, że osobniki utrzymują indywidualne areały, choć mają bardzo duże wymagania przestrzenne. Pako, postanowił udowodnić, że niekoniecznie u wszystkich rysi. Przyjechał do Polski w lutym 2019 r, a w kwietniu trafił na wolność. Od tego momentu zaczęła się jego samotna podróż, jak się okazało, bardzo ciekawa i nieprzewidywalna.

Zatem zacznijmy od początku…

Czytaj dalej
img_0098

PIERWSZE WYMIANY OBROŻY TELEMETRYCZNYCH U RYSI

Obroże, które zakładamy zostały skonstruowane w taki sposób, by  nie wpływały znacząco na funkcje życiowe rysi. Nadajnik zamontowany jest na pasku skórzanym, a masa całkowita urządzenia wynosi maksymalnie 280 g. Nadajnik GPRS/GPS  pracuje około roku, a nadajnik radiowy VHF działa nawet 4,5-5 lat. Po takim czasie pasek obroży ulega samoistnemu zniszczeniu i ryś gubi obrożę.

Czytaj dalej