„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Aktualności

Wpisy z okresu: "luty 2021"×

Wpisy w kategorii: "Aktualności "×

„Dzikość” zwierząt

              Od czasu do czasu pojawiają się opinie, że wypuszczane na wolność podczas naszego projektu rysie nie boją się ludzi i wynika to z ich urodzenia w niewoli oswojenia i faktu, że pochodzą z ośrodków hodowli. Podążając tym tokiem myślowym należałoby przyjąć że dziki, które wchodzą do centrów naszych miast też są oswojone, bo nie boją się ludzi i chętnie korzystają z łatwych źródeł dostępnego pokarmu. Dalej należałoby założyć, że skoro tak się zachowują, to oznacza, że pochodzą z jakichś ośrodków zamkniętych.

Czytaj dalej
8-cleo-po-odlowie-luty-2021

Historia rysicy Cleo

Cleo przyjechała do nas z Austrii w lutym 2019 roku jako dorosła samica. W tym czasie już od kilku tygodni swoimi dzikimi ścieżkami podążał Rudy, młody samiec, który został wypuszczony na wolność jako pierwszy w projekcie. Rysie w trakcie marcowania spotkały się, o czym dowiedzieliśmy się ku swojemu zaskoczeniu  trzy miesiące później, gdy Cleo urodziła kocięta.

Czytaj dalej
wie_0401

Love is in the air!

W zagrodach w Jabłonowie powietrze drży od miłosnych arii naszych rysi! Zapewne ma to też miejsce na terenach,  gdzie rysie chodzą na wolności. Okres rujowy u tego gatunku trwa mniej więcej od stycznia do marca, gdzie to właśnie w tym ostatnim miesiącu przebiega najintensywniej.

Czytaj dalej