„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Aktualności

Wpisy z okresu: "luty 2022"×

Wpisy w kategorii: "Aktualności "×

Szczęsliwe zakończenie historii Rudego ;)

Historia rysia ze świerzbowcem ma swój radosny finał! Rudy dzisiaj wraca na wolność!

Rudy był pierwszym rysiem wypuszczonym na wolność w ramach projektu ,,Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”, który realizujemy przy wsparciu WWF Polska. Dziś nie mamy już najmniejszych wątpliwości, że rekonwalescent to wyjątkowo silny samiec - Rudy na 102!

Jak udało mu się wrócić do zdrowia? Poznaj jego niezwykłą historię! Czytaj dalej!

rudy-3,02

Czytaj dalej

Historia Rudego cz.II

Świerzbowiec (niewielki pasożyt, drążący kanały w skórze) to duże zagrożenie dla rysi i innych dzikich zwierząt (np. lisów czy wilków). Zarażone nim zwierzęta tracą prawie całą sierść, a na ich skórze pojawiają się złuszczenia i sączące się rany. Rany i strupy, także na opuszkach łap, uniemożliwiają im poruszanie się (czyli m.in. zdobywanie pożywienia!). Chore w końcu padają z głodu, wychłodzenia i wycieńczenia.

W tak ciężkim stanie znaleziono Rudego. Na szczęście uratowali go nasi specjaliści! Rudy dostał leki i został nawodniony. Pierwszy sukces przyszedł już po kilku dniach, bo kocur zaczął jeść. Jego stan poprawiał się z dnia na dzień i w grudniu kolejne badania potwierdziły, że świerzbowiec został zwalczony! Teraz zostało tylko odbudowanie kondycji Rudego, żeby zgodnie z planem, czyli już za 2 dni, mógł wrócić do natury!

#WWF #WWFPolska

rudy-1,02

Czytaj dalej