„Powrót rysia do
pó┼énocno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Bia┼éowie┼╝y oraz O┼Ťrodkiem Kultury w Miros┼éawcu

Artykuł

­čśŞ Mi─Ödzynarodowy Dzie┼ä Rysia ­čśŞ

Z okazji Mi─Ödzynarodowego Dnia Rysia chcieliby┼Ťmy podzieli─ç si─Ö z Wami nasz─ů wiedz─ů z terenu, a mianowicie:
ÔŁŚ´ŞĆOD POCZ─äTKU REINTRODUKCJI TEGO GATUNKU NA POMORZU ZACHODNIM ODNOTOWALI┼ÜMY URODZENIA PRZESZ┼üO 8´ŞĆÔâú0´ŞĆÔâú RYSI─äTEKÔŁŚ´ŞĆ
Oznacza to, ┼╝e w latach 2019-2023 przysz┼éo na ┼Ťwiat co najmniej 81 rysi w naturze. Jest to dla nas bardzo wa┼╝ne, poniewa┼╝ rozwój populacji zale┼╝y przede wszystkim od skutecznego rozmna┼╝ania si─Ö rysi.
­čôîNie my┼Ťlcie, ┼╝e 80 koci─ůt, o których wiemy, to wszystko. Nie jeste┼Ťmy w stanie monitorowa─ç telemetrycznie wszystkich rysi i nie wszystko jeste┼Ťmy w stanie udowodni─ç w 100%, jednak jeste┼Ťmy przekonani, ┼╝e w rzeczywisto┼Ťci to tylko cz─Ö┼Ť─ç m┼éodych rysi, która przysz┼éa na ┼Ťwiat na Pomorzu Zachodnim. Na pocz─ůtku naszych zmaga┼ä z reintrodukcj─ů tego gatunku, nie zak┼éadali┼Ťmy obro┼╝y rysiom urodzonym na wolno┼Ťci, a one te┼╝ na pewno si─Ö rozmna┼╝aj─ů, wiec m┼éodych rysi przysz┼éo na ┼Ťwiat wi─Öcej. My z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů wiemy o tych 81.
­čÉżW 2019 r., czyli ju┼╝ w pierwszym roku projektu, przysz┼éy na ┼Ťwiat pierwsze koci─Öta.
­čÉżDwa lata pó┼║niej po raz pierwszy rysica Hy┼╝a urodzi┼éa 4 koci─Öta, to by┼é pierwszy odnotowany przez nas przypadek takiej liczby koci─ůt w jednym miocie.
­čÉżA ju┼╝ w roku 2023 a┼╝ 4 kotki urodzi┼éy po 4 koci─Öta i jedna 5 koci─ůt (to jest ewenement na skal─Ö ┼Ťwiatow─ů).
­čÉżW 2023 roku odnotowali┼Ťmy te┼╝ pierwsze dwa przypadki przyst─ůpienia do rozrodu niespe┼éna rocznych samic, które z powodzeniem odchowa┼éy swoje potomstwo.
 
ÔŁŚ´ŞĆPodsumowuj─ůc: rok 2019 – 2 koci─Öta, 2020 – 6, 2021 – 17, 2022 – 25, 2023 – 31ÔŁŚ´ŞĆ
­čÉ▒W tym roku sezon wykoce┼ä trwa, a o jego wynikach b─Ödziemy informowa─ç po zdobyciu odpowiednich informacji.
Oczywi┼Ťcie nie wszystkie z  koci─ůt prze┼╝y┼éy, jednak dzi┼Ť nie czas na smutne informacje, a tylko na te pozytywne.
­čôîNasz program ma realny wp┼éyw na zwi─Ökszanie liczebno┼Ťci rysi nie tylko w Polsce, ale i w ca┼éej Europie. W raporcie do KE sk┼éadanym w roku 2019 w Polsce wykazano 117 rysi!  Dzi┼Ť, wiemy, ┼╝e  liczb─Ö t─Ö mo┼╝emy zwi─Ökszy─ç o 90 osobników, gdy┼╝ tak szacujemy wielko┼Ť─ç populacji w pó┼énocno-zachodniej Polsce!
W tym wyj─ůtkowym dniu ┼╝yczymy wszystkim rysiom jak najwi─Ökszych sukcesów reprodukcyjnych ­čÉ▒­čśŐ
P.S. Pisz─ůc ten post przysz┼éo nam do g┼éowy kilka historii z terenu dotycz─ůcych „odkrywania” urodze┼ä rysi, których matki nie s─ů monitorowane telemetrycznie i postanowili┼Ťmy, ┼╝e w najbli┼╝szym czasie uraczymy Was któr─ů┼Ť z nich ­čśŐ

­čôĚAndrzej Bejger Wildlife Photography R. Bary┼éo, M. Grzegorzek

Następny artykuł