„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Artykuł

Czy wiesz, że …

img_3047

- Rysie, tak jak większość kotowatych, prowadzą samotniczy tryb życia. Osobniki osobnych płci spotykają się ze sobą tylko przez kilka dni w okresie godowym przypadającym głównie na miesiąc marzec. Potem pary się rozchodzą. Samiec żyje samotnie, natomiast samica po okresie ciąży (70-74 dni) i porodu zajmuje się młodymi  i spędza z nimi czas do ukończenia przez nich 9-10 miesiąca życia.

- Rysie są zwierzętami terytorialnymi. Każdy osobnik zajmuje dosyć rozległy obszar wahający się w granicach od 130 km² do 1400 km² (w Polsce do 350 km²). Samce zajmują znacznie większe terytoria niż samice i często zachodzą one na rewiry 2-3 samic. Podczas poruszania się po swoim terytorium rysie często wykorzystują w tym celu ścieżki, wydeptane przez nie same bądź przez inne zwierzęta.

- Rysie intensywnie oznaczają granice swojego terytorium za pomocą moczu oraz odchodów pozostawianych w widocznych miejscach.  Potrafią również aktywnie bronić swojego rewiru, często dochodzi wtedy do walk między nimi.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł