„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Artykuł

Czy wiesz, że...

paula

- Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) należy do ssaków drapieżnych, do rodziny kotowatych. Swoja wielkością dorównuje owczarkowi niemieckiemu. Długość jego ciała wynosi od 100 do 150 cm, wysokość w kłębie 50-75 cm, ogon długości 15-30 cm, waga ok. 12-35 kg.

- Ma okrągłą głowę, krępe ciało osadzone na długich, silnych łapach i palce zakończone wysuwalnymi pazurami. Rysie są najczęściej ubarwione jednolicie, ze słabo widocznymi plamami, aczkolwiek zdarzają się osobniki z wyraźnymi ciemnymi cętkami bądź rozetami. Brzuch jest biały. Futro rysia ma doskonałe właściwości izolujące i zbudowane jest z 3 rodzajów włosów: przewodnich, ościstych i puchowych. Ogon jest krótki, ciemniejszy na czubku.

- Posiada stojące uszy, na końcach których umieszczony jest pędzelek czarnych, sztywnych włosów, które pełnią ważną funkcję: skupiają fale dźwiękowe i doprowadzają je do uszu rysia tak, że ten lepiej słyszy. Ryś ma dobrze rozwinięte zmysły wzroku i słuchu, gorzej węchu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł