„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Artykuł

Czy wiesz, że....

img_5595

- Rysie są zwierzętami stricte mięsożernymi. Polują głównie na sarny i młode jelenie, rzadziej na dzikie ptactwo oraz zające. Czasami jednak można zauważyć jak rysie zjadają trawę. Spowodowane jest to głównie względami zdrowotnymi, gdyż pobudza to rysiowy układ trawienny.

- Rysie polują z zasadzki. Podczas łowów skradają się do ofiary wykorzystując naturalne osłony typu gęsta roślinność, zwalone drzewa czy skały. Próbują podejść do ofiary jak najciszej i jak najbliżej, ponieważ nie są dobrymi biegaczami. Gdy są w odpowiedniej odległości wyskakują znienacka na ofiarę, chwytają ją za gardło i powalają na ziemię.

- Mimo, że ryś nie jest wytrwanym biegaczem (biega szybko ale na krótkich dystansach), jest za to dobrym skoczkiem. Polując np. na ptaki potrafi wyskoczyć z miejsca na wysokość 2 m.

- Niezjedzone resztki upolowanej  zwierzyny ryś zostawia sobie na później. W tym celu zakopuje pozostałości ściółką i liśćmi tak aby było niewidoczne dla innych drapieżników i padlinożerców.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł