„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Artykuł

Już "na swoim"...

img_1709

Projekt reintrodukcji rysi trwa nieustannie już od 3 lat. Dzięki założonym obrożom telemetrycznym możemy na bieżąco śledzić losy zwierząt w środowisku naturalnym. Z obserwacji wynika, że są rysie, które chętnie szukają nowych terenów i odchodzą dość daleko od swoich zagród wypuszczeniowych ( w których przechodziły okres adaptacji), ale są też takie, które zadomowiły się nieco bliżej, w okolicznych lasach, jak np. Nelly. Kotka została wypuszczona z zagrody w Nadleśnictwie Mirosławiec i choć miewała różne perypetie w swoim życiu to polubiła lasy północnej Wielkopolski.

Podczas monitorowania postępów „w terenie” mieliśmy  przyjemność wielokrotnie spotykać kotkę, a to raz była widoczna z daleka, a to raz „pozowała” do zdjęcia na balocie siana! To była w pełni przemyślana akcja, ponieważ w ten sposób próbowała odwrócić naszą uwagę od pilnie strzeżonego skarbu- swojego potomstwa! Urodziła dwa kociaki, a jak wskazują zebrane zdjęcia i filmy z fotopułapki, mają się dobrze i są w niezłej kondycji. Nelly jest kolejną kotką, która urodziła młode na wolności.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł