„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Artykuł

Rysiowe ciekawostki

img_7500

W tym roku kończymy drugą dekadę tego stulecia, dlatego wypadało by się na nią odpowiednio przygotować. Higiena futra jest niezwykle ważnym elementem codziennych rytuałów rysi. Robią to niezwykle starannie, wylizując i wyczesując każdy kawałek swojego futra.

Podczas tej czynności, wypadające włoski przyczepiają się do szorstkiego języka i wędrują do układu pokarmowego.  Kotowate nie są w stanie strawić włosów więc najczęściej wydalają je razem z resztkami pokarmów (odchody). Rysie zmieniają swoją szatę (okrwyę włosową) na zimową i letnią. Latem futro jest dużo cieńsze, zmienia ubarwienie na bardziej pomarańczowe. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że taki kolor bardzo odcina się od wszechobecnej zieleni, ale to tylko pozory. Kiedy ryś przycupnie wśród traw i krzewów, jest niemal niewidoczny. Zimą okrywa staje się grubsza i bardziej płowa. Wśród śniegu i zamarzniętej roślinności bardzo trudno wypatrzeć rysia. W ten  sposób natura wyposażyła rysie w bardzo przydatą umiejętność kamuflażu. Dzięki temu łatwo wtapiają się w otoczenie, a potencjalna ofiara nie jest w stanie zauważyć podchodzącego do niej drapieżnika.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł