„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Artykuł

Rysiowy obieżyświat

img_7890

Obserwacje reintrodukowanych rysi dostarczają nam wielu cennych informacji. Dzięki napływającym stale danym z obroży telemetrycznych,  możemy zobaczyć wiele zachowań, które nie są opisane w literaturze.  Jednym z ciekawych przypadków jest kotka  Mira, wypuszczona w zeszłym roku.  

Jakiś czas temu pisaliśmy o wędrujących samcach, przemierzających naprawdę spore odległości, m. in. o Łopuchu, który doszedł aż pod granicę z Ukrainą, czy Pako, który przeszedł przez Pomorze Zachodnie i południowe Niemcy. Wydawało się to oczywiste, że samce wędrują dalej niż samice. Los pokazał, że może być innaczej. Mira okazała się być niezłym obieżyświatem!  W momencie wypuszczenia była w tym samym wieku co wymienione samce (powyżej 1 roku życia). Wśród młodych rysi możemy zaobserwować zjawisko tzw. dyspersji czyli rozproszenia, m. in. w celu znalezienia nowych terytoriów do zasiedlenia. Początkowo myśleliśmy, że zajmie określony rewir. Tak się jednak nie stało. Po uwolnieniu z zagrody adaptacyjnej, niemal natychmiast poszła w linii prostej na północ, a następnie zawróciła o 180  ͦ na południe. Tam, w okolicy Dolnego Śląska, przeszła przez granicę z Niemcami. Niestety, po przekroczeniu granicy sygnał GPS przestał nadawać (mimo włączenia danych w roamingu). W między czasie  udało  nam się nawiązać kontakt z niemieckimi służbami ochrony przyrody i tak dowiedzieliśmy się, że przebywała w Bawarii. Jest to szalenie ciekawe, zwłaszcza, że znajduje się na obszarze, gdzie występują rysie karpackie (również wspomniane samce wędrowały przez terytoria rysi karpackich). Kolejne dane i naukowe analizy powinny dostarczyć wielu ciekawych informacji.

Prezentujemy roczne trasy ( od 2019 roku do dzisiaj )  wędrówek Miry i Pako. Oba rysie od kilku miesięcy przebywają po za granicami naszego kraju. 

Następny artykuł