„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Artykuł

W tym roku na Dzień Rysia mamy dla Państwa wspaniałą wiadomość!

W tym roku na Dzień Rysia mamy dla Państwa wspaniałą wiadomość!

W Dzikiej Zagrodzie w tym roku przyszły na świat małe rysie! Na tę wyjątkową chwilę czekaliśmy długie lata. W tym roku w końcu się udało. Tegorocznymi rysiowymi matkami zostały Paula i Dora. Obie rysice troskliwie opiekują się swoim potomstwem, sporadycznie pokazując się na wybiegu. Obserwacja kociąt będzie możliwa dopiero za kilka tygodni, gdy kocięta zaczną opuszczać gniazdo.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu 😊

Paula to samica, która mieszka w Dzikiej Zagrodzie od 7 lat. Obecnie zajmuje wybieg przy kładce i wieży widokowej. Swoje potomstwo ukryła przed nami w jednym z szałasów na wybiegu, a jedynym sposobem na jego zobaczenie była kamera termowizyjna. Do chwili obecnej, a mija już trzeci tydzień, nie mieliśmy okazji zobaczyć jej młodych. Sama Paula, dotąd bardzo kontaktowa i chętna do pozowania odwiedzającym, pojawia się na wybiegu tylko wieczorem, aby zjeść.

Inaczej mają się sprawy u Dory. Ta samica jest u nas od roku. Obecnie zajmuje najstarszy wybieg w Zagrodzie, ten przy kładce. Również okociła się w jednym z szałasów, jednak po niespełna dwóch tygodniach przeniosła młode w miejsce, w którym mogliśmy je obserwować z kładki. Udało nam się je policzyć i okazało się, że są 3 kociaki. Niestety Dora ponownie ukryła kociaki przed naszymi ciekawskimi spojrzeniami. Z niecierpliwością wypatrujemy ich na wybiegu.

Równie radosne wieści dochodzą do nas z terenu. Mamy już potwierdzone wykocenie u 5 kotek, liczymy na to, że nie są to ostatnie wykoty. Póki co nie znamy jeszcze liczby urodzonych kociąt, ponieważ matki bardzo strzegą swojego potomstwa, a my nie chcemy im zakłócać spokoju. Gdy kocięta zaczną podążać za matką będzie możliwość policzenia tegorocznego przychówku.

W poprzednim sezonie urodziło się na wolności co najmniej 25 kociąt, liczymy na to, że w tym roku wynik będzie podobny 😊

Poniżej kilka zdjęć kociaków z Dzikiej Zagrody i miejsc wykotów wolnych rysi.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł