„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Strona główna

Najnowsze wpisy projektu

sidney_hall_-_uranias_mirror_-_lynx_and_telescopium_herschilii

Czy wiesz, że....

Ryś i człowiek na przestrzeni dziejów.

- Skryty tryb życia oraz niewielka wiedza o rysiu przyczyniły się do wypacznia obrazu tego gatunku. Uważango go za szkodnika lubującego się w krwawych jatkach zwierzyny. Od wieków były zawzięcie tępione- nie tylko z powodu zabobonów, ale również ze względu na cenne futro. Rycerze polskiej ciężkozbrojnej jazdy husarii używali rysich skór jako narzutki na zbroję.

- W XIII wieku, Brunetto Latini w opisie "Skarbnica wiedzy (Li liveres dou tresor)" stwierdził, że ryś jest bardzo podobny do wilka, choć posiada plamki jak u lamparta, ponadto ma bystry wzrok, który zdawał by się przenikać ściany i góry. Ponadto autor uważa, że ryś zapomina o swoim pożywieniu, jeśli na coś się zapatrzy. Ciekawostką jest, że Latini pisze jakoby rysie miały "magiczną urynę", która zamienia się w cenny kamień, tłumacząc w ten sposób przyczynę zakopywania odchodów przez te zwierzęta.

- W XVII wieku Heweliusz nadał nazwę Ryś niewielkiej, zygzakowatej konstelacji znajdującej się na północym niebie. Jeśli ktoś pokusi się o obserwację podniebniego drapieżnika musi skierować wzrok między gwiazdozbiorem Wielkiej Niedźwiedzicy, a Woźnicą. W Polsce Ryś widoczy jest od jesieni do wiosny. Ciekawostką jest, że Heweliusz nadał mu tę nazwę ze względu na oczy rysia, które musiałby posiadać obserwujący, aby ją odnaleźć (zwierzętom tym przypisywano niezwykłe właściwości związane ze wzrokiem).

Źródła: "Ryś i człowiek" w "Ryś" H. Okarma K. Schmidt, Kraków 2013; www.wikipedia.pl

Ilustracja z Urania's Mirror (1825), źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Lynx_(constellation)

800px-lynx_constellation_pp3_map_pl,svg

Czytaj dalej

Praca!

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze poszukuje pracownika na stanowisko: pracownik techniczny ds. żubrów/rysi  wraz z obsługą ruchu turystycznego.

Miejsce pracy:  Dzika Zagroda Jabłonowo

WYMAGANIA:

- Wykształcenie minimum średnie
- Umiejętność pracy pod presją czasu
- Odporność na stres
- Prawo jazdy kat. B + E
- Komunikatywność
- Umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów interpersonalnych
- Umiejętność pracy w zespole
- Wysoka kultura osobista

MILE WIDZIANE:

- Prawo jazdy kat. C
- Znajomość języka angielskiego
- Doświadczenie w pracy ze zwierzętami
- Obsługa komputera
- Znajomość podstawowych programów komputerowych

OFERUJEMY:

Zatrudnienie na pełny etat/kontrakt.
Pracę, która rozwija wszelkie umiejętności.

Dokumenty aplikacyjne prosimy przesyłać na adres e-mail: dzika.zagroda@zubry.org lub dostarczyć osobiście do Dzikiej Zagrody w Jabłonowie 42, 78-650 Mirosławiec.

 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 790-278-890

Czytaj dalej