„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Artykuł

Czy wiesz, że...

634a2262

Jak co miesiąc, przygotowaliśmy dla Państwa garść ciekawostek o rysiu:

O aktywności rysi w ciągu dnia.

Rysie, jak większość kotów, najczęściej są aktywne w nocy. W ciągu dnia wypoczywają w swoich kryjówkach. Najczęściej są to niedostępne miejsca, między leśną gęstwiną, niewidoczne dla obcych oczu. Nocą wędrują poszukując ofiary do zjedzenia. Drapieżniki polują aktywnie, w trakcie przemieszczania się po rewirze. Warunki atmosferyczne nie mają istotnego wpływu na aktywność w ciągu dnia.

Chociaż, w przypadku skrajnych anomalii pogodowych, raczej szukają schronienia (śnieżyca, bądź silne ulewy i upały). Należy również dodać, że obecność człowieka na obszarze, w którym mieszka ryś, może również wpływać na aktywność osobnika. Samce zdecydowanie więcej czasu poświęcają na wędrówki - poruszają się szybciej od samic, dzięki temu są w stanie spenetrować większy obszar. U rysic aktywność jest uzależniona od okresu rozrodczego – samica, która posiada kociaki wykorzystuje tylko niewielką część swojego areału do poszukiwania jedzenia, a ich aktywność jest uzależniona od zaspokojenia potrzeb kociaków (dotyczy to głównie okresu gniazdowego w wychowaniu kociąt).  

Poprzedni artykuł
Następny artykuł