„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Aktualności

634a2262

Czy wiesz, że...

Jak co miesiąc, przygotowaliśmy dla Państwa garść ciekawostek o rysiu:

O aktywności rysi w ciągu dnia.

Rysie, jak większość kotów, najczęściej są aktywne w nocy. W ciągu dnia wypoczywają w swoich kryjówkach. Najczęściej są to niedostępne miejsca, między leśną gęstwiną, niewidoczne dla obcych oczu. Nocą wędrują poszukując ofiary do zjedzenia. Drapieżniki polują aktywnie, w trakcie przemieszczania się po rewirze. Warunki atmosferyczne nie mają istotnego wpływu na aktywność w ciągu dnia.

Czytaj dalej

Odnaleziono martwego rysia

Niestety, w dniu wczorajszym (5.08.2019) ok. godz. 10 otrzymaliśmy zgłoszenie od Nadleśnictwa Dobrzany, że w sobotę (3.08) odnaleziono, w okolicach Chociwla na torach kolejowych, martwego rysia. Zwierzę odnaleźli członkowie Stowarzyszenia „Batalion”. W dniu 5.08 około godziny 12 odbyła się wizja lokalna z udziałem policji. Rysia przekazano do przeprowadzenia sekcji, która odbyła się około godz. 18.00. Wyniki zostaną opisane w specjalnym protokole, na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że ryś nie padł z powodu choroby, natomiast wiele innych zmian wskazuje, że śmierć nie była naturalna. Na obecnym etapie nie jesteśmy w stanie podać jednoznacznie przyczyny zgonu- ciało rysia odnaleziono w stanie zaawansowanego rozkładu. Dalsze badania trwają.

Czytaj dalej
img_4745

Gretta została mamą!

Samica Greta, zamieszkująca zagrodę adaptacyjną w Dłusku, wydała na świat potomstwo!
Oglądając nagrania  uchwycone okiem fotopuapki, która została zamontowana w zagrdzie, udało się nam ustalić, że świeżo upieczona mama ma jednego kociaka. Chociaż …. nie mamy pewności, czy nie jest ich więcej. 😊 Kocia rodzinka będzie obserwowana, a my bedziemy umieszczać na bierząco informacje o losach naszych podopiecznych .

Czytaj dalej