„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Aktualności

img_5575

Gretta i Kredka

W lipcu mieliśmy przyjemność ogłosić, że kotka Gretta, przebywająca w zagrodzie adaptacyjnej, została mamą. Urodziła jedno kocię.  Udało się nam ustalić, że jest płci żeńskiej. W tym czasie mieliśmy okazję obserwować, jak niewielka puchata kulka zamienia się w dorodną panienkę. Kredka - bo takie otrzymała imię, bardzo szybko urosła i wystarczy jej jeszcze kilka miesięcy, aby była w pełni samodzielna.

Czytaj dalej
hgdjyagfy

Pierwszy ryś w Nadleśnictwie Drawsko

Jest to pierwszy ryś na tych terenach! Rysica została wypuszczona, jak na razie, do zagrody adaptacyjnej, w której zostanie poddana treningowi "zdziczenia". Mamy nadzieję, że nie potrwa to długo, rysica wykazuje cechy niezbędne do przeżycia, jak płochliwość i nie za bardzo przepada za ludzkim towarzystwem ( a to oznacza, ze będzie nas unikać, co jest szalenie istotne do przeżycia dla tych kotów). Przed wypuszczeniem Mira, bo tak nazywała się kotka, otrzymała obrożę telemetryczną, dzięki której możemy na bieżąco śledzić poczynania zwierzęcia. Trzymajcie za nią kciuki :)

Czytaj dalej
634a2262

Czy wiesz, że...

Jak co miesiąc, przygotowaliśmy dla Państwa garść ciekawostek o rysiu:

O aktywności rysi w ciągu dnia.

Rysie, jak większość kotów, najczęściej są aktywne w nocy. W ciągu dnia wypoczywają w swoich kryjówkach. Najczęściej są to niedostępne miejsca, między leśną gęstwiną, niewidoczne dla obcych oczu. Nocą wędrują poszukując ofiary do zjedzenia. Drapieżniki polują aktywnie, w trakcie przemieszczania się po rewirze. Warunki atmosferyczne nie mają istotnego wpływu na aktywność w ciągu dnia.

Czytaj dalej