„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Aktualności

img_1709

Już "na swoim"...

Projekt reintrodukcji rysi trwa nieustannie już od 3 lat. Dzięki założonym obrożom telemetrycznym możemy na bieżąco śledzić losy zwierząt w środowisku naturalnym. Z obserwacji wynika, że są rysie, które chętnie szukają nowych terenów i odchodzą dość daleko od swoich zagród wypuszczeniowych ( w których przechodziły okres adaptacji), ale są też takie, które zadomowiły się nieco bliżej, w okolicznych lasach, jak np. Nelly. Kotka została wypuszczona z zagrody w Nadleśnictwie Mirosławiec i choć miewała różne perypetie w swoim życiu, to polubiła lasy północnej Wielkopolski.

Czytaj dalej
_mg_1863

Zmienny jak ryś? Tak, to możliwe!

Czy rysie mogą się zmieniać niczym kameleon? Tak, choć nie w takim stopniu jak robią to te gady :) Ten tajemniczy drapieżnik już nie raz pokazał, że w dalszym ciągu mamy o nim niewielką wiedzę. Czy my—  ludzie, którzy nie spotykają takiego zwierzaka na co dzień, mamy pojęcie jak on wygląda? Na ogół znamy wygląd zewnętrzy zwierzęcia z pięknych przyrodniczych fotografii  lub filmów . O ile jawiący się przed nami obraz w głównej mierze jest bardzo „ugładzony” — w końcu lubimy ładne obrazki, tak rzeczywistość ma się zgoła inaczej.

Czytaj dalej