„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Aktualności

lapa

Kolejne rysie w Nadleśnictwie Mirosławiec

Szanowni Państwo! Do tej pory wypuściliśmy już 13 osobników, każde z nich posiada obrożę telemetryczną, dzięki którym możemy monitorować zwierzęta na bieżąco. Do tej pory obserwowaliśmy, że rysie świetnie sobie radzą na wolności- zaczęły polować i wykazują cechy przystosowawcze, typowe dla tego gatunku. Trzymamy za nie kciuki! Między czasie przygotowujemy się do sprowadzenia i wypuszczenia kolejnych osobników. W Projekcie przyjęliśmy 3 drogi pozyskiwania zwierząt do reintrodukcji: 

Czytaj dalej
mosin1111

Pierwsze rysie w Nadleśnictwie Mirosławiec!

W dniu 10 maja 2019 roku nastąpił historyczny moment, w którym po raz pierwszy po ponad 200 letniej przerwie, w lasach Nadleśnictwa Mirosławiec pojawiły się rysie! Są to dwa 2-letnie samce, które zostały przywiezione z Niemiec z Bayerwald Tierpark przez pracowników ZTP w ramach projektu reintrodukcji rysi na Pomorzu Zachodnim. Co prawda, rysie na razie przebywają w obszernej zagrodzie wypuszczeniowej na terenie Nadleśnictwa, ale po okresie adaptacji zostaną wypuszczone na wolność.

Czytaj dalej
rudy5

Kolejne rysie na wolności!

W marcu i na początku kwietnia bieżącego roku kolejne rysie trafiły na wolność. Pięć samców zasiliło populację zachodniopomorskich rysi. Do chwili obecnej wypuściliśmy  już 9 osobników. Każdy ryś ma założoną obrożę telemetryczną dzięki której możemy obserwować poczynania naszych podopiecznych  w naturze. Z danych przesyłanych przez obroże oraz z naszych obserwacji wynika, że rysie przebywające na wolności zaczęły już samodzielnie zdobywać pożywienie. Do tej pory poza sarnami (które stanowią ich  ulubiony pokarm) rysie upolowały też zająca, żurawia i łabędzia.

Czytaj dalej