„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Aktualności

Wpisy z okresu: "styczeń 2019"×

Wpisy w kategorii: "Aktualności "×

sidney_hall_-_uranias_mirror_-_lynx_and_telescopium_herschilii

Czy wiesz, że....

Ryś i człowiek na przestrzeni dziejów.

- Skryty tryb życia oraz niewielka wiedza o rysiu przyczyniły się do wypaczenia obrazu tego gatunku. Uważano go za szkodnika lubującego się w krwawych jatkach zwierzyny. Od wieków były zawzięcie tępione, nie tylko z powodu zabobonów, ale również ze względu na cenne futro. Rycerze polskiej ciężkozbrojnej jazdy husarii używali rysich skór jako narzutki na zbroję.

Czytaj dalej
634a0860

Czy wiesz, że ....

Czas na garść ciekawostek w nowym roku!

- Rysie występują najczęściej w kompleksach leśnych ze starymi drzewostanami, posiadającymi gęsty podszyt- lasy liściaste jak i iglaste. Samice przeważnie mają o połowę mniejsze terytorium niż samce. Jednak areał osobnicze obu płci porywają się w dużym stopniu ze sobą. Niekiedy obszar bytowania samca pokrywa się w różnym stopniu z terrytorium kilku samic. Czynnikem decydującym o wielkości areału jest dostępność pokarmu.

- Rysie większość dnia przebywają w kryjówkach, a w nocy wychodzą na żer. Z tego względu najczęścej przebywają w lasach, w których nie usuwa się wykrotów, znajdują się wyłomy skalne lub drzewa z dużymi dziuplami.

- Ze względu na skryty tryb życia, błyskawiczne i skuteczne polowanie, dawniej nazywany był ostrowidzem.

Czytaj dalej