„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Aktualności

Wpisy z okresu: "czerwiec 2019"×

Wpisy w kategorii: "Aktualności "×

img_1130

Fanpage projektu

Mamy niezmierną przyjemność poinformować Pańswta o nowo utworzonym, na platformie Facebook, fanpage`u projektu: "Powrót rysia w północno- zachodniej Polsce". Będziemy publikowali różne ciekawostki związane z działalnością projektu, ale trochę bardziej "od kuchni"- czyli co robimy i jak to wygląda z naszej perspektywy. Zapraszamy do odwiedzin. :)

Czytaj dalej
img_4562

Nowe rysie w zagrodach adaptacyjnych

W dniu 25.06.2019 zostały przywiezione kolejne rysie z Austrii. Obu rysicom założono obroże telemetryczne i od razu przewieziono je do zagród adaptacyjnych. Czas spędzony w takim miejscu ma je nauczyć odrobiny samodzielności i przygotować do wyjścia na wolność. Dwie kotki zasilą wkrótce nowo powstałą populację tego pięknego kotowatego na terenie północno- zachodniej Polski.

Prezentujemy Państwu galerię zdjęć - od założenia obroży, przez transport aż do wypuszczenia rysi do zagrody adaptacyjnej.

Czytaj dalej
img_4059

W dziczy

Po wypuszczeniu rysi bacznie obserwujemy ich postępy przy pomocy obroży telemetrycznych.  Śledząc ich postępy zauważyliśmy, że mimo iż zwierzęta urodziły się w niewoli, dobrze radzą sobie w naturze. Silny instynkt przetrwania oraz umiejętność szybkiego przyswajania informacji które docierają do zwierzęcia z otoczenia powodują, że zaczynają się adaptować do nowych warunków. Obserwujemy jak rysie zaczęły łowić swoje pierwsze ofiary. Jak wspominaliśmy, polują z zasadzki, a to czego nie są w stanie zjeść na miejscu chowają pod ściółką robiąc tzw. spiżanię.

Czytaj dalej