„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Artykuł

Kolejne pokolenie...

634a3043

Informację o kociakach urodzonych w tym roku długo trzymaliśmy w tajemnicy, jednak to wszytsko z niepewności o ich los w pierwszych tygodnach życia.

Maluchy rodzą się ślepe i są całkowicie zależne od matki. Kociętom dopiero po około 7 dniach otwierają się oczy , a już po około 12 dniach życia wyrastają pierwsze kły. Dopiero jako 3 miesięczne młode zaczynają podążać za matką, ucząc się jak zostać dorosłym i samodzielnym rysiem. Od początku roku z uwagą obserwowaliśmy dane z obroży telemetrycznych rysi. Dzięki nim mogliśmy sprawdzić kotki, u których istniało prawdopodobieństwo, że wychowują kocięta. Po przeanalizowaniu tych danych, weryfikowaliśmy je w terenie. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji możemy się pochwalić, że w tym roku na wolności okociło się 6 kotek ( Luna, Hyża, Szelma, Rózia, Azjatka, Mniszka) i urodziło co najmniej 17 kociaków (stan na 22.09.2021)! Trzymamy kciuki za nowe pokolenie tych wspaniałych drapieżników!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł