„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Artykuł

PIERWSZE WYMIANY OBROŻY TELEMETRYCZNYCH U RYSI

img_0098

Obroże, które zakładamy zostały skonstruowane w taki sposób, by  nie wpływały znacząco na funkcje życiowe rysi. Nadajnik zamontowany jest na pasku skórzanym, a masa całkowita urządzenia wynosi maksymalnie 280 g. Nadajnik GPRS/GPS  pracuje około roku, a nadajnik radiowy VHF działa nawet 4,5-5 lat. Po takim czasie pasek obroży ulega samoistnemu zniszczeniu i ryś gubi obrożę.

W ostatnim czasie udało się wymienić obroże u trzech naszych podopiecznych - Nagana , Cleo i Nelly.  Obroże u rysi pracują o wiele krócej niż u żubrów, a sam proces wymiany jest bardziej skomplikowany.  Ryś jako doskonały myśliwy, potrafi bezbłędnie zakamuflować się w gęstwinie. odnalezienie jego  nie należy do najłatwiejszych zadań, pomimo sygnału z nadajnika radiowego VHF.  U Nagana i Cleo udało się wymienić obrożę sprawnie i szybko, natomiast u Nelly wymiana wyszła nieoczekiwanie. Od pewnego czasu nie przesyłała sygnału z  nadajnika GPS , więc odnalezienie jej było wręcz niemożliwe.

Dzięki Panu Konradowi Margowskiemu z  Łomnicy, który wysłał nam zdjęcie owej kotki wraz z miejscem jej pobytu, udało się ją znaleźć i wymienić ,jak się okazało, nie działającą już obrożę.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł