„Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski”

Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu

Artykuł

Smutne wieści ...

lopuchhh

Mamy dla Państwa bardzo smutne wieści...

W ostatnim czasie zmarły nasze 2 rysie- Łopuch i Momo.

Pierwszy- Łopuch, był najdalej wędrującym rysiem spośród wypuszczonych dotychczas osobników. W zeszłym roku rozpoczął  migracje na wschód Polski ( pisaliśmy o nim w artykule http://www.rysie.org/news/article/dokad-znow-wedrujesz ). Przeszedł przez okolice Noteci,  przepłynął Wisłę i przebrnął przez Warszawę, po drodze  przechodząc przez bardzo uczęszczane trasy samochodowe! Niestety, kiedy dotarł w okolice granicy z Ukrainą, sygnał z obroży na pewien czas się urwał. Kiedy powrócił, dane wskazywały na nietypowe zachowanie. Nasi partnerzy projektu z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży udali się na miejsce aby sprawdzić co się dzieje ze zwierzęciem. Niestety, okazało się, że ryś był martwy. W najbliższym czasie poznamy wyniki sekcji.

Kolejny ryś- Momo, miał ogromnego pecha ponieważ został potrącony przez samochód. W  zeszłym roku był wypuszczony z zagrody adaptacyjnej i zadomowił się w okolicach Trzcianki, gdzie przybywają jeszcze dwa inne rysie- samiec i samica. Niestety, na początku marca  w trakcie sezonu rujowego,  odurzony amorami Momo stracił czujność i przechodząc przez ulicę nie uciekł przed nadjeżdżającym samochodem.  W obecnej chwili mamy 11 rysi w zagrodach treningowych, które są przygotowywane do wypuszczenia w najbliższym czasie. Mamy nadzieję, że będą miały więcej szczęścia na swojej drodze.

lopuchhhmomo

Poprzedni artykuł
Następny artykuł